Sekrety współpracy z architektem: jak komunikować Twoje wizje i oczekiwania?
W czym może pomóc architekt przy budowie domu?
Kluczem do skutecznej komunikacji z architektem jest zrozumienie jego roli w procesie budowy nieruchomości. Rolą architekta jest stworzenie projektu domu lub jego adaptacja do wymagań działki budowlanej. Brak jego podpisu na dokumentacji projektowej sprawia, że jest ona nieważna i nie może być podstawą uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że współpraca z architektem jest konieczna przy każdej budowie, która wymaga takiego pozwolenia.
Praca architekta nie musi się jednak zaczynać lub kończyć na przygotowaniu projektu. W zakres jego zadań może również wchodzić ocena działki przed zakupem pod kątem dostępności mediów oraz możliwości zabudowy. Architekt może także powiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie opracować projekt dopasowany do indywidualnych wytycznych i potrzeb. Na etapie budowy architekt może natomiast prowadzić nadzór nad stawianiem budynku oraz kontrolować, czy wznoszenie nieruchomości przebiega w zgodzie z założeniami projektu budowlanego. Podsumowując, architekt może:
- doradzać w zakresie najlepszych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych;
- analizować i wdrażać przepisy prawa dot. projektowania budynków, zagospodarowania przestrzennego i formalności;
- planować zagospodarowanie terenu i urbanistykę założeń inwestycyjnych;
- zaprojektować wygląd budynku i konkretne rozwiązania architektoniczne;
- zaplanować układ funkcjonalny;
- sporządzić dokumentacje projektową;
- koordynować pracę projektantów branżowych m.in. konstruktora, projektanta sanitarnego, elektryka;
- rozwiązywać problematyczne sytuacje projektowe, tym samym ułatwiać pracę wykonawcy;
- załatwiać sprawy formalne i urzędnicze;
- nadzorować budowę budynku i zgodność prac z projektem.
Pierwsze spotkanie – klucz do udanej współpracy
Współpraca z architektem to nie zawsze łatwe zadanie. Często pojawiają się w niej niesnaski czy odmienne wizje realizacji projektu. Nierzadko spotykanym problemem jest też niezrozumienie wizji inwestora. Jak uniknąć takich kłopotów? Kluczem jest nawiązanie współpracy z odpowiednią osobą, a także ustalenie jej zasad. Najlepiej zrobić to już na pierwszym spotkaniu. Jest ono doskonałym czasem na dowiedzenie się, jaki jest system pracy architekta, jak podchodzi do ewentualnych problemów, jakie są terminy realizacji poszczególnych zadań. Warto też określić, czym dokładnie będzie się zajmował architekt i czy i jakie ma w tym zakresie kompetencje. Niesnasek pozwoli też uniknąć jasne określenie cennika usług oraz wskazanie jednej drogi komunikacji np. mail. Wszystkie ustalenia należy spisać, nadając im formę umowy o współpracy.
W czasie pierwszego spotkania warto też sprawdzić, czy nie pojawiają się tzw. red flags (czerwone flagi). Do takich zalicza się sytuacje, kiedy architekt:
· nie słucha, co mu masz do powiedzenia
· nie jest zainteresowany Twoimi potrzebami i oczekiwaniami
· nie proponuje rozwiązań dopasowanych do projektu i możliwości działki.
W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z podpisywania umowy bowiem wszystko wskazuje, że komunikacja z architektem nie będzie najłatwiejsza.
Od czego zależy udana współpraca z architektem?
Na skuteczną komunikację z architektem wpływa nie tylko jego postawa, ale też zachowania inwestora. Wielu specjalistów zaznacza, że podstawą udanej współpracy jest świadomość własnych potrzeb i umiejętność ich wyrażania. Dzięki temu współpraca będzie przebiegać sprawnie, a źródła problemów ograniczy się do minimum. Współprace z architektem warto rozpocząć, jeśli chociaż mniej więcej wiesz, jakiego projektu szukasz, co ci się podoba i na co pozwala twój budżet.
Jednocześnie warto być otwartym na propozycje. Architekt jako specjalista jest w stanie ocenić czy rozwiązania, które podobają się Tobie, są funkcjonalne i praktyczne – a jeśli nie, zaproponować alternatywę. Może również podpowiedzieć innowacyjne rozwiązania, o których wcześniej nie słyszałeś. Najważniejsze jednak, że umie wskazać plusy i minusy konkretnych konceptów, dzięki czemu łatwiej podjąć decyzje o ich realizacji.
Jak powinna wyglądać komunikacja z architektem? 6 dobrych rad
Dom to wyjątkowe miejsce – budując go, każdy chce, aby był tym wymarzonym. W marzeniach każdej osoby dom wygląda inaczej. Nic w tym więc dziwnego, że każdy inwestor ma inne potrzeby i oczekiwania. Aby móc je zrealizować… trzeba o nich powiedzieć architektowi. Pierwsza rada skutecznej komunikacji z architektem brzmi: mów wprost.
Nie bój się wyrażać nawet z pozoru dziwnych potrzeb czy informować o tych, które wydają Ci się bez sensu. Nie staraj się też udawać idealnego klienta, któremu nic nie przeszkadza i obojętne jest co, zaproponuje architekt. Jeśli pokój dzieci zbyt blisko sypialni rodziców jest dla ciebie rozwiązaniem nie do zaakceptowania, powiedz o tym szczerze.
Szczerze o realizacji wizji domu warto też porozmawiać ze współinwestorem, którym najczęściej jest współmałżonek. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wizytą u architekta i zleceniem mu poszczególnych zmian w projekcie lub samego projektu. Wspólna wizja pozwoli na przekazanie jasnych wytycznych i wyeliminuje nieporozumienia, wynikające ze sprzecznych komunikatów nadawanych przez współinwestorów.
Jasno określ swój budżet
Kolejna pułapka w komunikacji z architektem to brak jasnego określenia swojego budżetu i podania go specjaliście. Zazwyczaj przecenia się własne możliwości, co kończy się niezrealizowaniem inwestycji, przedłużeniem czasu jej trwania lub dużymi problemami na poszczególnych etapach budowy. Najlepszym rozwiązaniem jest na wstępnej rozmowie z architektem określenie, czy dysponujesz 300 tysiącami, czy dwoma milionami.
Dokładnie opisuj, czego potrzebujesz – najlepiej graficznie
Wyrażanie oczekiwań co do wizji domu nie jest łatwe – szczególnie dla laików. Najczęściej przyczyną tego jest nie znajomość technologii, możliwości i dostępnych rozwiązań. Zamiast więc błądzić i na przysłowiowe naokoło opisywać, że chce się parapet do siedzenia we wnęce czy ukryte szafy w przedpokoju, lepiej pokazać architektowi zdjęcia i obrazki przedstawiające wymarzone rozwiązania. Takie inspiracje pozwalają na precyzyjne pokazanie, o czym marzysz i pozwalają architektowi określić, czy jest to możliwe, z jakimi kosztami się wiąże i jak to wpłynie na cały budynek.
Nie bój się pytać
Rolą architekta jest przeprowadzenie Cię przez trudny proces projektowania i budowy wymarzonej nieruchomości. Aby wasza współpraca była udana, musisz nauczyć się słuchać, mówić o własnych oczekiwaniach, a także pytać. Jako laik możesz wielu rzeczy nie wiedzieć i nie być specjalistom w wielu dziedzinach – architekt nim jest. Dobrze korzystać z jego wiedzy. W przypadku, kiedy masz wątpliwości – pytaj.
Zaufaj architektowi
Współpraca z architektem będzie układać się pomyślnie, jeśli zaufasz jego wiedzy oraz doświadczeniu. Rozmowy i spotkania są dobrą okazją do zweryfikowania przekonań czy wiedzy pozyskanej z Internetu. Pamiętaj, że architekt to o wiele lepszy doradca niż pan Marian z forum.
Przejawem zaufania do architekta będzie też nieingerowanie w powierzone mu zadania. Często ten problem pojawia się przy załatwianiu formalności, kiedy to chcemy szybciej i lepiej, a często wychodzimy jak Zabłocki na mydle.
Nie deprecjonuj pracy architekta
Nikt nie lubi, kiedy nie docenia się jego pracy architekt również. Współpraca będzie układać się o wiele lepiej, jeśli zrozumiesz jaką rolę odgrywa architekt w całym procesie i że jest ona niezbędna. Nie staraj się więc na siłę udowadniać, że wiesz lepiej, jak należy połączyć piony czy wypośredniczyć dach. Zaawansowane prace postaw w gestii specjalisty i zdaj się na jego doświadczenie.
DOM 3E – Twoje wsparcie na każdym etapie budowy
Kompleksowe wsparcie specjalistów na każdym etapie budowy jest niezbędne do stworzenia nieruchomości marzeń. Takie inwestorom prywatnym gwarantuje DOM 3E. Nasze biuro zapewnia profesjonalne wsparcie architektów, kosztorysantów oraz działu realizacji. Współpraca z nami pozwala realizować nawet najbardziej śmiałe wizje architektoniczne.
Podsumowanie
Architekt, jest twoim sprzymierzeńcem w czasie realizacji inwestycji. Z jego pomocą łatwiej będzie nie tylko dopełnić formalności, ale i koordynować cały proces stawiania budynku. Architekt jest też niezbędny w zaprojektowaniu domu marzeń. Aby jednak taki powstał, potrzebna jest skuteczna komunikacja z architektem. Kluczem do niej jest szczerość, jasne wyrażanie oczekiwań, określanie potrzeb i pokazywanie na przykładach swojej wizji.
Jesteś inwestorem prywatnym i chcesz wybudować dom uwzględniający najnowsze standardy ekologiczne? Skontaktuj się z nami lub zapisz się na bezpłatne konsultacje architektoniczne i rozpocznij współprace ze specjalistami.