ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa vs dwuwarstwowa. W czym żyje się lepiej?

Ściany zewnętrzne to podstawowe elementy każdego domu. Pełnią one funkcje konstrukcyjne i izolacyjne (w tym izolacji termicznej, akustycznej). Technologia budowy ścian jedno- i dwuwarstwowych to dwa zupełnie inne podejścia do budowy domów.

Ściana jednowarstwowa jest pokryta wyłącznie tynkiem. Z kolei na konstrukcję dwuwarstwową składa się ściana murowana i warstwa izolacyjna wykonana najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej. 

Jakie są plusy i minusy obu technologii? Które ściany wpływają na poprawę komfortu domowników i przyczyniają się do niższych rachunków? Sprawdź!

Oddychające ściany: zalety ściany jednowarstwowej

Ściany jednowarstwowe wykonane z elementów z perlitu ekspandowanego są łączone bezspoinowo. W praktyce oznacza to skrócenie czasu potrzebnego na wznoszenie ścian, a co za tym idzie przyspieszenie budowy domu. Czym jeszcze wyróżnia się ściana jednowarstwowa SYSTEM 3E?

  • Brak mostków termicznych to kluczowa zaleta, która wpływa bezpośrednio na właściwości izolacyjne ścian. Mostki termiczne to punkty, przez które ciepło ucieka szybciej, niż przez inne części ściany. Brak zaprawy sprawia, że ten problem nie występuje, gdy budujesz w technologii 3E.
  • Wysoka paroprzepuszczalność ściany jednowarstwowej (tzw. oddychającej ściany) to kolejna istotna zaleta. Konstrukcje z perlitu zapewniają naturalną wymianę powietrza między wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym. Niski opór dyfuzyjny zapobiega kondensacji wilgoci, a co za tym idzie rozwojowi pleśni. 

Dodatkowo, ściany wzniesione z elementów 3E wyróżniają się wyższą wytrzymałością mechaniczną. Wynika to m.in. z braku spoin, które są najsłabszym elementem ściany.

budowa domu w SYSTEM 3E

Co jeszcze warto wiedzieć o ścianach jednowarstwowych?

Wybór materiałów ekologicznych do budowy ścian jednowarstwowych wpływa pozytywnie na środowisko i zdrowie mieszkańców. Wilgotność względna odgrywa istotną rolę w zapewnieniu komfortu powietrza wewnątrz budynków. Konstrukcje z materiałów naturalnych nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego budownictwa, ale również oferują mieszkańcom czystsze powietrze wewnątrz (bez toksycznych substancji często uwalnianych przez syntetyczne materiały izolacyjne).

Ściany jednowarstwowe z naturalnych materiałów, takich jak perlit ekspandowany, wyróżniają się większą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Ponadto brak punktu rosy w ścianach jednowarstwowych jest kluczowym atutem, ponieważ minimalizuje ryzyko kondensacji wody i powstawania pleśni wewnątrz murów.

Ściany jednowarstwowe – brak dodatkowej warstwy izolacyjnej

Brak problemów z utratą właściwości warstwy izolacyjnej w ścianach jednowarstwowych stanowi istotną zaletę. Warto zauważyć, że brak ocieplenia ścian, np. sztucznym styropianem, przyczynia się do stabilizacji warunków wilgotnościowych w izolowanych elementach budowlanych. 

Warstwa izolacyjna w ścianach dwuwarstwowych może ulec degradacji z różnych powodów, co negatywnie wpływa na ogólne właściwości ściany, w tym na izolacyjność termiczną, akustyczną, a także jej trwałość i zdolność do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Koszty budowy i właściwości ścian dwuwarstwowych ocieplanych wełną mineralną lub styropianem 

Konstrukcja ścian dwuwarstwowych wymaga zastosowania dodatkowej warstwy izolacyjnej i wykończeniowej, podnoszącej koszt materiałów oraz robocizny. Dobrym przykładem są ściany dwuwarstwowe z ceramiki, silikatów lub betonu komórkowego ocieplone styropianem. 

ocieplanie ścian styropianem

O czym należy pamiętać, decydując się na technologię dwuwarstwową?

  • Budowa ścian dwuwarstwowych wymaga precyzji i specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza przy montażu warstwy izolacyjnej i elewacyjnej. To z kolei wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy specjalistów. Na koszt zatrudnienia pracowników składa się kilka elementów. Najważniejsze z nich to roboczogodzina, koszty materiałów i rusztowanie (im wyższy dom, tym koszty wynajmu rusztowania wzrastają). Ponadto na finalną cenę wpływa klejenie styropianu przy użyciu specjalnych klejów, zacieranie styropianu (ten proces wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych, a co za tym idzie, może wydłużać czas budowy) oraz ochrona styropianu przed słońcem i wysokimi temperaturami.
  • Błędy wykonawcze, m.in. niewłaściwe zastosowanie izolacji czy nieodpowiednie mocowanie warstw, mogą prowadzić do problemów z wilgocią, mostkami termicznymi lub nawet koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw​​.
  • Budowa ścian dwuwarstwowych jest bardziej czasochłonna, niż ścian jednowarstwowych. Konieczność wykonania kolejnych etapów prac, takich jak wzniesienie warstwy nośnej, aplikacja izolacji i montaż warstwy elewacyjnej, wydłużają czas realizacji projektu. Przykładem może być dom, w którym ściany dwuwarstwowe z ociepleniem wymagały kilku dodatkowych tygodni pracy w porównaniu do konstrukcji ścian jednowarstwowych​​.

Na koniec należy wspomnieć o ryzyku degradacji warstwy izolacyjnej pod wpływem czynników zewnętrznych.

Utrata właściwości warstwy izolacyjnej – najważniejsze informacje

Wilgoć jest głównym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na stopniową utratę właściwości warstwy izolacyjnej. Ilość pary wodnej w powietrzu ma znaczący wpływ na kondensację i wilgotność, co może prowadzić do degradacji materiałów izolacyjnych. 

wilgoć w domu

Woda może dostać się do wnętrza struktury ocieplenia na skutek nieszczelności, kondensacji wody z powietrza i bezpośredniego kontaktu z wodą. Chłonięcie wilgoci przez wełnę mineralną obniża jej zdolności izolacyjne. Co jeszcze wpływa na degradację warstwy izolacyjnej?

  • Materiały izolacyjne mogą stać się siedliskiem dla różnych szkodników, takich jak gryzonie, które niszczą strukturę materiału. Szkodniki w izolacji tworzą tunele i wolne przestrzenie, przez które ucieka ciepło.
  • Opadanie grawitacyjne wełny mineralnej to kolejny problem występujący w ścianach dwuwarstwowych. Materiał izolacyjny pod wpływem własnego ciężaru stopniowo opada. Oznacza to, że górne części ściany są słabej chronione termicznie, niż dolne.
  • Podczas montażu lub późniejszych prac remontowych, materiały izolacyjne mogą zostać uszkodzone mechanicznie. Rozdarcia, przecięcia czy zgniecenia materiału izolacyjnego mogą tworzyć mostki termiczne. Takie uszkodzenia nie tylko obniżają izolacyjność termiczną ściany, ale również mogą prowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownych prac remontowych.

Dobrym przykładem utarty właściwości warstwy izolacyjnej są domy, które po kilku latach wymagają częściowej naprawy. W skrajnych przypadkach zachodzi konieczność całkowitego usunięcia uszkodzonej warstwy izolacyjnej wykonanej ze styropianu lub wełny mineralnej.

Utrata właściwości warstwy izolacyjnej prowadzi do obniżenia efektywności energetycznej budynku. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania lub chłodzenia domu, co przekłada się na wyższe koszty utrzymania. Ponadto problemy z wilgocią mogą prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, co negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców i kondycję konstrukcyjną budynku.

Porównanie ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych - podsumowanie

Ściany jednowarstwowe zapewniają wysoką izolacyjność termiczną, która przekłada się na oszczędności energetyczne. Dzięki minimalizacji mostków termicznych i wykorzystaniu materiałów o wysokiej efektywności termicznej, domy zbudowane w technologii SYSTEM 3E mają naturalnie niższe zapotrzebowanie energetyczne niż te wybudowane w sposób tradycyjny.

Ponadto wysoka paroprzepuszczalność ścian jednowarstwowych sprawia, że wewnątrz budynku utrzymuje się zdrowy mikroklimat. Minimalizacja ryzyka kondensacji pary wodnej i powstawania pleśni sprawia, że środowisko życia jest bardziej komfortowe i bezpieczne dla zdrowia mieszkańców.

zdrowy dom to szczęśliwa rodzina

Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie na budowie 3E 

Zachęcamy Cię do kontaktu z jednym z naszych Doradców Technicznych Klienta. Nasz zespół szczegółowo omówi z Tobą wszystkie kwestie dotyczące technologii SYSTEM 3E oraz rozwieje wszelkie wątpliwości związane z projektowaniem i użytkowaniem domów wybudowanych w naszej technologii. 

Zawsze możesz umówić się na spotkanie na jednej z naszych budów. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, jak w rzeczywistości prezentuje się zastosowanie bezspoinowej technologii 3E.

Prowadzimy realizacje w całej Polsce, a także w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, a nawet w Korei Południowej!