Projekty domów z poddaszem – co warto wiedzieć?
Projekty domów z poddaszem użytkowym – co je charakteryzuje?
Domy z poddaszem to niezmiennie najpopularniejszy typ domów jednorodzinnych. Duża powierzchnia przy stosunkowo niskich kosztach budowy sprawia, że są one jednymi z najchętniej wybieranych i stawianych domów. Szeroki wybór gotowych projektów domów z poddaszem sprawia, że każda osoba znajdzie wymarzony projekt dla siebie. Wśród projektów znaleźć można zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne domy z poddaszem użytkowym. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem mogą wybierać spośród propozycji domów z poddaszem użytkowym zarówno o niewielkiej powierzchni – projekty domów do 100 m2 z poddaszem, projekty domów z poddaszem użytkowym do 120 m2, jak i większych – m.in. powyżej 150 m2.
Dom z poddaszem użytkowym ma zwartą bryłę i wystarczająco dużą powierzchnię mieszkalną dla kilkuosobowej rodziny. Projekt domu z poddaszem użytkowym jest zwykle dla jednej rodziny najbardziej optymalnym rozwiązaniem. W odróżnieniu od domu całkowicie parterowego, który często wymaga posiadania przez inwestorów szerokiej działki, realizacja takiego domu pozwala na uzyskanie sporej przestrzeni mieszkalnej na niewielkiej działce. Cechą charakterystyczną dla tej grupy projektów jest wyraźny podział na strefę dzienną, ogólnodostępną, ulokowaną na parterze, oraz strefę prywatną, nocną, mieszczącą się na poddaszu.
Dlaczego warto wybrać projekt domu z poddaszem do adaptacji?
Jedną z głównych zalet projektów domów z poddaszem użytkowym jest czytelny podział wnętrza na strefę dzienną oraz nocnego wypoczynku. Na poziomie parteru toczy się wspólne rodzinne życie, to tu jest salon, kuchnia oraz pomieszczenia pomocnicze: spiżarnia, garaż, kotłownia oraz inne, w zależności od projektu.
Zaletą wyboru projektu domu z poddaszem jest to, że odznacza się on niższymi kosztami budowy. Domy z poddaszem użytkowym mają mniejszą powierzchnię fundamentów, ścian i dachów w porównaniu z obiektami parterowymi o podobnej powierzchni mieszkalnej, dlatego ich budowa będzie pociągała za sobą niższe koszty całkowite. Dom z poddaszem jest lepszą opcją także pod względem utrzymania. Analizując koszty ogrzewania dom z poddaszem jest korzystniejszym rozwiązaniem. Ciepło w takim budynku unosi się z parteru, ogrzewając również górną kondygnację. W domu parterowym ponadto, do strat ciepła może w znacznej mierze dochodzić przez rozległy dach – jego powierzchnia jest o wiele większa, niż w domu piętrowym. Kolejną zaletą domu z poddaszem jest to, że można go budować etapami. Dość powszechne jest, że rodzina wprowadza się na parter, a pomieszczenia na poddaszu buduje się i wykańcza na przykład w kolejnym sezonie.
Kto powinien wybrać projekt domu z poddaszem do adaptacji?
Projekty domów z poddaszem do adaptacji to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfortowe wnętrza, a także zależy im na prywatności. Dom z poddaszem użytkowym będzie dobrą opcją zarówno dla średniej, jak i większej rodziny. Podział domu na strefy – dzienną i nocną to znakomite rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Schody w takich domach nie muszą być przeszkodą, gdyż można je odpowiednio zabezpieczyć. Starsze dzieci będą natomiast zadowolone z prywatnych pokoi na poddaszu. Projekty domów z poddaszem są też chętnie wybierane przez pary lub osoby samotne, które potrzebują dodatkowej przestrzeni do pracy lub planują wynajmować część domu, jeśli stoi on w okolicy atrakcyjnej turystycznie.
Dom z poddaszem użytkowym – z garażem czy bez?
W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować – czy chcemy budować dom z garażem czy bez garażu. Na rynku jest duży wybór projektów domów z poddaszem użytkowym i garażem, co jest niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem. Zwiększa to koszt budowy dom, w porównaniu z projektami domów z poddaszem bez garażu. Opcja domu z poddaszem oraz garażem ma jednak o wiele więcej zalet. Taki układ pozwala na wygodne przenoszenie zakupów do domu, a także ochronę samochodu. Sprawdzi się to szczególnie w okresie zimowym, kiedy nie będziemy musieli wsiadać do bardzo zimnego samochodu. W garażu można też zorganizować miejsce na potrzeby domowego warsztatu lub składziku.