Nowoczesne projekty domów parterowych: jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń?
Wymagania małych domów parterowych
Musimy pamiętać, że każdy rodzaj nieruchomości wiąże się z pewnymi wytycznymi i czasami ograniczeniami. Tak jest i w tym przypadku. Jedną z kwestii, od której powinniśmy zacząć, jest wybór działki. W przypadku domu parterowego musimy pamiętać, iż potrzebuje on nieco większej przestrzeni lub profesjonalnych rozwiązań, które dostosowane są do małych działek.
Jeżeli chcemy wybudować tego typu nieruchomość na małej działce, wówczas bardzo ważny jest plan domu parterowego. Kupowanie gotowych rozwiązań w takiej sytuacji mija się z celem, ponieważ każdemu z nas zależy na funkcjonalności. Z tego względu projekt domu parterowego powinien być dostosowany do posiadanej działki. Czasami nawet przy 18 m szerokości można zbudować o wiele bardziej przestronne pomieszczenia niż przy 3 razy większych wymiarach. Kluczowe jednak jest to, aby skorzystać ze wsparcia firm, które specjalizują się w tego typu zleceniach. Wówczas zyskamy pewność, że potencjał naszej małej działki będzie w 100 proc. wykorzystany, a postawiony dom spełni nasze oczekiwania.
Projekty domów parterowych
W Internecie możemy znaleźć ogromną ilość gotowych projektów domów parterowych. W tym także domy parterowe z poddaszem, gdzie zyskujemy dodatkową przestrzeń, w której schowamy rzeczy, nieużywane na co dzień takie jak np.: drabiny, kartony, czy różnego rodzaju sprzęty. Przy kupowaniu bądź projektowaniu naszego nowego lokum można również uwzględnić garaż. Projekty domów parterowych z garażem przylegającym do budynku jest tak samo dużo, jak domów parterowych bez garażu, a jedynie miejscem parkingowym przed posesją. Nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń. Jednak tak, jak już wspominaliśmy powyżej, gotowe rozwiązania bardzo często dedykowane są pod standardowe wymiary działek. Zdarza się, że na małej powierzchni możemy zyskać tyle samo funkcjonalnych pomieszczeń co na dużej, dlatego warto skorzystać z indywidualnego projektu.
Budowa a nowe technologie
Naszą nieruchomość możemy budować z wielu materiałów. Realizując budowę domu jednorodzinnego parterowego, warto sięgnąć po nowoczesne technologie, które przyspieszą cały proces i finalnie okażą się tańsze. Jedną z technologii, która wiedzie prym w tym zakresie jest SYSTEM 3E, który pozwala postawić nieruchomość w terminie od 3 do 6 miesięcy. Dzięki tej zaawansowanej technologii nie ponosimy również kosztów docieplenia oraz zmniejszamy czas wznoszenia ścian do 1 dnia, gdzie przy tradycyjnym systemie budowy może on wynieść nawet 14 dni.
Najważniejsze zalety budowy domów parterowych
Coraz częściej, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach, można spotkać właśnie tego typu nieruchomości. Z czego to wynika? Przede wszystkim nowoczesny dom parterowy jest dużo prostszy w utrzymaniu. W porównaniu do budynków piętrowych mamy mniejszą powierzchnię, chociażby do sprzątania, co dla osób, które robią to samodzielnie, wiąże się z zaoszczędzeniem czasu. Utrzymanie temperatury stałej jest zdecydowanie łatwiejsze. Odchodzą nam również schody, których to nie musimy pokonywać kilka razy dziennie, a dla rodzin z małymi dziećmi stres związany z wypadkiem.
Ponadto współpracując z doświadczonymi specjalistami, możemy zyskać dodatkową przestrzeń, bez konieczności posiadania dużej działki. Jeżeli chcemy posiadać na przykład miejsce do przechowywania różnych rzeczy, to warto rozważyć projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym lub piwnicą. Dzięki temu w łatwy sposób przechowamy sprzęt narciarski, namiot czy nienoszone już ubrania. Jest to także dobry pomysł na przyszłość, gdy będziemy chcieli zaaranżować dodatkowy pokój. Obecnie niezwykle popularne są również projekty domów parterowych z garażem dwustanowiskowym, które nie tylko zmieszczą samochody, ale również rower, wózek czy kosiarkę.
Podsumowując zatem, wybierając projekt domu parterowego, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na aspekt wizualny, ale również możliwości posiadanej działki i czas budowy.