Nowoczesne materiały budowlane sposobem na ekologiczną eliminację mostków termicznych
Dobry dom energooszczędny, posiada niskie zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania go zimą lub ochłodzenia go w upalne dni. Parametr energooszczędności mogą osiągnąć jedynie budynki o bardzo dobrej izolacji termicznej. Z tego powodu, w nowoczesnym budownictwie dąży się do całkowitej eliminacji mostków cieplnych, będących zaprzeczeniem dobrej izolacji. Przez lata, inwestorzy byli skazani na korzystanie z rozwiązań będących zaprzeczeniem ekologii, do najpopularniejszych należą ropopochodny styropian lub płyty wykonane z poliizocyjanuratu. W ostatnich latach na popularności zyskała izolacja wełną konopną lub jutną, która co prawda jest ekologicznym rozwiązaniem, lecz podobnie jak styropian wymagają one wyspecjalizowanej ekipy, która zajmie się termoizolacją domu. A to podnosi koszt budowy oraz wydłuża czas oddania inwestycji.
Innowacyjny polski wynalazek
Firma SYSTEM 3E, za swoją misję postawiła sobie stworzenie ekologicznego materiału budowlanego, który idealnie sprawdzi się do budowy domów energooszczędnych, pasywnych oraz dodatnio energetycznych. Eksperci firmy, opracowali elementybudowlane wykonane z ciepłochronnego materiału o znacznie obniżonej przewodności cieplnej. Współczynnik przewodzenia ciepła dla materiału wynosi 0,072 ± 0,003 W/mK, a współczynnik przenikania ciepła to U= 0,198 W/m2 K. Elementy SYSTEM 3E, wykonane są z ekspandowanego perlitu i mieszanki spoiw mineralnych. Elementy 3E są zaprojektowane i wyprodukowane w taki sposób by wykluczyć spoinę. Przy kształcie każdego grzebienia elementu 3E nawiązano do specyficznego kąta pochylenia stożka Morse’a. W efekcie, uzyskano układ powierzchni samo-kotwiących się̨ w ścianie. W przypadku tej technologii brak zaprawy nie powoduje występowania mostków cieplnych. W efekcie inwestor uzyskuje się konstrukcję ściany monolitycznej, której nie musi dodatkowo zabezpieczać dodatkową i kosztowną warstwą termoizolacyjną.
Każdy budynek wykonany w tej technologii jest badany kamerą termowizyjną przez oddaniem inwestorowi. Wnikliwa analiza setek zdjęć pozwala stwierdzić, że konstrukcje wykonane w technologii SYSTEM 3E, są wolne od mostków termicznych na pionowych oraz poziomych łączeniach elementów. Nie występują także nieszczelności na połączeniach ścian 3E z innymi elementami konstrukcji budynku, takimi jak konstrukcje żelbetowe wieńca, słupy konstrukcyjne, połączenia z konstrukcją dachu oraz przy oknach i drzwiach. Na chwilę obecną SYSTEM 3E jest najcieńszą a zarazem najcieplejszą ścianą jednowarstwową dostępną w Unii Europejskiej.
Zdjęcia termowizyjne budynku wykonanego w technologii SYSTEM 3E. Zdjęcia wskazują na brak nieszczelności powietrznych na konstrukcji prostych ścian.
Zbliżenie elewacji w pobliżu otworu drzwiowego.