zasady minimalizmu

Minimalistyczna architektura - poznaj jej największe zalety!

Minimalizm, brutalizm czy modernizm to pojęcia używane w przestrzeni publicznej zamiennie, dając wielu Inwestorom mylne wyobrażenie o cechach minimalistycznego projektu. Tymczasem są to wyjątkowo praktyczne przestrzenie stworzone w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

Minimalizm to pewnego rodzaju filozofia

Autorem powiedzenia "mniej znaczy więcej" jest architekt Ludvig Mies van der Rohe i stworzył je właśnie w kontekście minimalistycznych budynków. To esencja filozofii minimalizmu, w której po odjęciu wszystkich zbędnych elementów pozostaje tylko to, co najważniejsze, podkreślone przez czyste linie i geometryczne kształty

Jakże różni się to od nurtu, w którym główną rolę odgrywają ozdoby w stylu zen czy określone kolory. A skoro już mowa o japońskim stylu w architekturze – minimalizm jest odbierany różnie w zależności od kultury konkretnego kraju i regionu. 

Gładkie powierzchnie są często wykorzystywane w minimalistycznych wnętrzach, podkreślając prostotę i funkcjonalność. Autorki pracy poświęconej minimalizmowi zamieszczonej w International Journal of Engineering Research & Technology zauważają, że japoński minimalizm to ideologia obejmująca również styl życia czy aspekt duchowy, podczas gdy „Zachodni minimalizm skupia się głównie na warstwie technicznej i praktycznych aspektach jakościowych”.

Zatem odłóżmy na bok modne na Wschodzie aspekty duchowe i skupmy się na kwestiach technicznych oraz prawdziwie minimalistycznym podejściu do projektowania.

minimalistyczne wnętrze

Cechy projektu w stylu minimalistycznym – materiały

- Projektowanie minimalistyczne opiera się na tym, by korzystać z niewielkiej ilości prostych i łatwych w użyciu materiałów na zewnątrz i w środku budynku. - zauważają autorki przytoczonej wyżej pracy. Dodają też, że minimalistyczna architektura czerpie z materiałów wprowadzonych na szerszą skalę do architektury przez modernizm, jak szkło, beton czy stal. Również dzięki nim tak łatwe jest planowanie w jednolitym stylu wnętrza, fasady i terenu wokół budynku.

Minimalistyczne projekty w kontekście projektowania wnętrz podkreślają użycie naturalnych materiałów, prostoty i funkcjonalności. Tworzą harmonijne przestrzenie z ograniczoną ilością mebli i czystymi liniami. 

Dobrym przykładem takiego podejścia mogą być wykorzystywane w minimalistycznej architekturze elementy 3E z perlitu. Idealnie wpisują się one w ten styl. Kąty proste, prostokątne bryły i funkcjonalność to coś, co bardzo cenimy sobie w DOM 3E - mówi Agnieszka Skórzyńska, Architekt w DOM 3E.

Czy w minimalistycznych wnętrzach dobrze się żyje?

Inny znany projektant Massimo Vignelli twierdzi, że: „minimalizm jest (…) ciągłym poszukiwaniem czystości (…), pogody i spokoju (…) jest ponadczasowy, składa się ze szlachetnych i prostych materiałów

To kolejne zaprzeczenie potocznego rozumienia minimalistycznych budowli jako ponurych bloków betonu, tworzonych przez wizjonerów, ale niekoniecznie z myślą o mieszkańcach. 

Warto samemu odwiedzić takie minimalistyczne domy przed wydaniem werdyktu o tym, czy minimalistyczna architektura sprawdza się na co dzień. Takie projekty bardzo często zyskują, gdy zobaczy się je na żywo. Minimalistyczne wnętrza, z ich prostotą i funkcjonalnością, mogą zaskoczyć swoją przytulnością i praktycznością. Dopiero wtedy widać, że to jasne, przyjazne i uniwersalne przestrzenie, które można porównać do białej kartki gotowej do zapisania. A w tym wypadku do domu gotowego do zamieszkania - zauważa Karol Jurkanis, Architekt w DOM 3E. 

naturalne materiały

Praktyczne korzyści z minimalistycznego podejścia do projektowania

Minimalistyczna architektura jest wynikiem intelektualnej analizy, przekształcenia i dopasowania się do zastanego świata zgodnie z zasadami minimalizmu - twierdzi w swojej rozprawie doktorskiej Hubert Szneider z Politechniki Gdańskiej [3], znawca minimalizmu. Ta „intelektualna analiza” ma swoje praktyczne konsekwencje.

Czy wiesz, że… 

W przeciwieństwie do wielu innych, konceptualno-dekoracyjnych form architektonicznych, budynek posiadający cechy minimalistycznego projektu może stanowić gotową odpowiedź na problemy inwestora.

Przykładowo: otwarta przestrzeń wokół istotnych elementów projektu pomaga je wyróżnić, nadać lekkości i harmonii. 

  • Oświetlenie: niektórzy twierdzą, że światło jest w architekturze najważniejsze – w minimalizmie z pewnością. Bryła budynku i paleta kolorów podkreślają dobowy rytm operowania światła w danym miejscu. Warto to prześledzić na przykładzie gry światłem naturalnym w łaźniach termalnych w szwajcarskim Vals lub willi Savoye we Francji. Minimalizm promuje prostotę, eliminując zbędne elementy i skupiając się na czytelności.
  • Planowanie przestrzeni: prostota formy w projektowaniu minimalistycznym stawia na funkcję ponad formą. Dlatego nawet na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdzie się miejsce na wszystkie potrzeby inwestora.
  • Docieplenie: każdy z nas był kiedyś w pięknym domu, który mimo atrakcyjnego wyglądu jest zimny, ciemny i nieprzytulny. Główne cechy minimalistycznego projektu to praktyczne podejście, odpowiadające na realne potrzeby. Prosta bryła budynku sprzyja efektywnej akumulacji ciepła. Wykorzystanie elementów 3E doskonale wpisuje się w filozofię minimalizmu, gdzie świetne właściwości termoizolacyjne perlitu eliminują konieczność dodatkowego ocieplania budynku. Mniej materiałów idealnie łączy się z zasadą "mniej znaczy więcej".
architektura dająca poczucie wolności

Minimalizm sprzyja harmonii

Minimalistyczna architektura sprzyja ukojeniu myśli i zyskaniu poczucia tzw. świętego spokoju. To jedna z najważniejszych funkcji domowej przestrzeni. Projektowanie w stylu minimalistycznym to połączenie funkcjonalności, estetyki i oszczędności materiałów, które zapewniają komfort i harmonię w codziennym życiu. 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy marzysz o nowoczesnym, minimalistycznym domu, czy o eleganckiej rezydencji w stylu wiktoriańskim, możesz liczyć na wsparcie DOM 3E. Pomożemy Ci stworzyć idealny projekt domu, który perfekcyjnie odda Twój charakter. 

Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć przygodę z budową wymarzonego domu, który będzie nie tylko piękny, ale i funkcjonalny.