Jak wybrać projekt domu?
Jak wybrać projekt, by dom swoją funkcjonalnością służył nam latami? Jakie aspekty wziąć pod uwagę, by budowa była szybka i prosta, a dom spełnił wszystkie oczekiwania? Odpowiadamy!
Projekt gotowy czy na indywidualny?
Kluczową kwestią podczas wyboru projektu jest to, czy chcemy, by powstał dla nas od postaw, czy decydujemy się na zakup już gotowego. Kupno gotowego projektu jest polecanym wyborem dla osób, które nie posiadają sprecyzowanego pomysłu na budowę domu. Wybór projektu z katalogu to również wariant bardziej korzystny finansowo i charakteryzujący się krótszym czasem realizacji – oszczędzamy między innymi na pracy architekta, który nie musi rysować go od postaw. Warto pamiętać, że w każdym projekcie istnieje możliwość wprowadzenia zmian, tak aby jak najlepiej dopasować go do naszych potrzeb. Projekty tworzone przez pracownie posiadają również dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę, co znacznie przyspiesza etap związany z formalnościami. Stworzenie projektu na zamówienie to rozwiązanie idealne dla osób wymagających i ceniących sobie indywidualizm. Warto zainteresować się takim wariantem, jeśli nasza działka charakteryzuje się specyficznym usytuowaniem lub nieregularnym ukształtowaniem terenu. W takim wypadku zakup gotowego projektu może być niemal niemożliwy lub wiązać się z wysokim kosztem adaptacji spowodowanym licznymi zmianami w konstrukcji obiektu.
Dostosowanie projektu do działki
Istotna jest analiza dostosowania projektu do działki – jej wymiarów i możliwości usytuowania domu. Lepszym rozwiązanie wydaje się wybór projektu przed kupnem działki, gdyż odwrotne działanie może spowodować odrzucenie z góry niektórych projektów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który może narzucić zasady zagospodarowania terenu lub – w przypadku jego braku – warunki zabudowy. MPZP oraz WZ określają najważniejsze parametry przyszłego domu, takie jak jego gabaryty i maksymalną wysokość, liczbę kondygnacji czy kąt nachylenia dachu. Jeśli pomiędzy wytycznymi wyszczególnionymi przez te dokumenty a wybranym przez inwestora projektem występują znaczne różnice, należy znaleźć taki, który spełni powyższe wymogi. Bardzo ważne jest zaznajomienie się z przepisami budowlanymi i sprawdzenie, czy metraż naszej działki daje możliwość realizacji konkretnego projektu.
Powierzchnia i kształt domu
Dom powinien być zaprojektowany na miarę potrzeb domowników – tworzyć przytulną, komfortową przestrzeń, w której każdy członek rodziny znajdzie miejsce dla siebie. Wybór mniejszej powierzchni będzie skutkować niskimi kosztami eksploatacyjnymi, nie należy jednak rezygnować z własnego komfortu na rzecz niższych rachunków. Bez względu na metraż pomieszczeń, warto zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie względem stron świata. Miejsca, w których przebywamy najczęściej, czyli salon i przylegający do niego taras, powinny być zlokalizowane od strony południowej, natomiast te, w których spędzamy mniej czasu – czyli kuchnia, łazienka, garaż czy pomieszczenia gospodarcze mogą znajdować się w zacienionej części budynku – to znaczy strony północnej. Jeżeli zależy nam na ekonomicznej inwestycji, warto zwrócić uwagę na proste bryły w kształcie prostokąta lub kwadratu o dwuspadowym dachu.
Dom parterowy, z poddaszem użytkowym, a może piętrowy?
Wybór projektu parterowego jest odpowiednim rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi i osób starszych lub niepełnosprawnych, dla których schody mogłyby stanowić przeszkodę. Dodatkowo budynek parterowy charakteryzuje się prostą budową i skróconym czasem realizacji. Taka opcja wymaga jednak posiadania większej działki. Niewielka parcela ogranicza możliwość budowy parterowego domu o dużej powierzchni i skłania nas do wyboru domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Projekt domu piętrowego gwarantuje nam większą powierzchnię użytkową i jednakową wysokość pomieszczeń, mimo to projekty z poddaszem cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów.
Jaki dach wybrać?
Przed wyborem dachu należy zapoznać się z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego, gdyż ten często określa, na jaki typ zadaszenia możemy sobie pozwolić. Najbardziej korzystna finansowo wydaje się budowa domu z dachem dwuspadowym. Zapewnia on sprawne odprowadzanie wody deszczowej, a sama konstrukcja jest bardzo praktyczna – pozwala bez większych trudności na dobudowanie do budynku garażu lub wiaty. Jeżeli marzy nam się dom o unikatowym kształcie, a także pozwala nam na to budżet, możemy pomyśleć o nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniu – dachu wielospadowym, który jest częstym wyborem w przypadku budowy domu parterowego. Dach płaski dobrze sprawdzi się na terenach wietrznych.
Z garażem czy bez garażu?
Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez garażu. Alternatywą dla tradycyjnego garażu może być tańsza w budowie wiata. Wielu inwestorów decyduje się również na garażu zaprojektowany bezpośrednio w bryle budynku, co oszczędza powierzchnię zabudowy na działce – takie rozwiązanie jest optymalnym wyborem dla mieszkańców posiadających małe parcele.