Domy bliźniaki – poznaj plusy i minusy domów w zabudowie bliźniaczej!
Co to jest dom bliźniak?
Dom bliźniak stanowi bardzo atrakcyjną ofertę dla rodzin wielopokoleniowych. To doskonały pomysł dla dwóch rodzin, które chcą mieszkać w swoim bliskim sąsiedztwie, przy zachowaniu prywatności. Domy wielorodzinne to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zamieszkać bardzo blisko siebie, ale jednocześnie osobno. Bliźniaki to dwa osobne budynki przylegające do siebie. Ściany budynków oddziela warstwa styropianu zwana dylatacją. Projekty domów dwulokalowych to dwa lokale zawarte w jednym budynku, oddzielone pojedynczą ścianą. W przypadku projektów domów bliźniaczych najczęściej budynki mają układ lustrzany, jednak nie jest to regułą. Budynek w zabudowie bliźniaczej to coś pośredniego pomiędzy domem jednorodzinnym wolnostojącym a domami szeregowymi. Warto zauważyć, że bliźniaki najczęściej występują jako budynki dwukondygnacyjne, piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Jedynie sporadycznie można spotkać bliźniaki parterowe, ponieważ wymagają one więcej przestrzeni
Domy bliźniaki – rozwiązanie ekonomiczne
Domy w zabudowie bliźniaczej to z pewnością tańsze rozwiązanie w porównaniu z domami jednorodzinnymi wolnostojącymi. Możemy zdecydować się na zakup bliźniaka od dewelopera lub samodzielnie wybudować nieruchomość. Warto podkreślić, że możemy zaoszczędzić zarówno na etapie budowy bliźniaka, jak i podczas jego eksploatacji. Niższe koszty eksploatacji wiążą się szczególnie z oszczędnościami na ogrzewaniu. Jest to związane z lepszymi warunkami termicznymi, uzyskanymi dzięki połączeniu budynków wspólną ścianą. Źródłem oszczędności będzie także podział kosztów i hurtowy zakup materiałów budowlanych, a także zatrudnienie jednej ekipy budowlanej.
Projekty domów bliźniaków – kogo mogą zainteresować?
Biura projektowe oferują szeroki wybór projektów domów. Z pewnością każdy inwestor znajdzie wśród nich projekt dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Wśród ofert znajdziemy nie tylko projekty domów bliźniaczych, ale również projekty domów wielorodzinnych, projekty domów dwurodzinnych, projekty domów szeregowych, projekty domów modułowych i wiele innych. Dom w zabudowie bliźniaczej z pewnością zainteresuje rodziny wielopokoleniowe. Domy dwupokoleniowe nie są wcale rzadkością. Projekt domu czterolokalowego, czy też projekt domu dwulokalowego z pewnością zainteresuje deweloperów, którzy poszukują projektów, które pomieszczą kilka mieszkań, tak aby mogło w nich zamieszkać wiele rodzin. Deweloperzy, chcąc w produktywny sposób zagospodarować wykupioną ziemię, chętnie decydują się na projekty domów bliźniaczych na wąską działkę.
Projekty domów bliźniaków mogą w szczególności zainteresować te osoby, które mają silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Pewność, że za ścianą mieszka sąsiad, może na niektórych działać uspokajająco. Zabudowa bliźniacza to także częsty wybór rodzin lub przyjaciół, którzy chcą blisko siebie zamieszkać.
Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu bliźniaka?
Wybór projektu domu w zabudowie bliźniaczej to przede wszystkim tańsze rozwiązanie niż dom wolnostojący, gdyż koszt budowy rozkłada się na dwóch inwestorów. Wspólna ściana powoduje również obniżenie kosztów eksploatacyjnych, związanych z ogrzewaniem, a także tynkowaniem budynku. Zaletą jest również to, że nieruchomość można postawić na węższej i mniejszej działce niż w przypadku domu wolnostojącego, a przy tym budynek nie traci swojej funkcjonalności. Warto podkreślić, że rozwiązanie to ma wiele zalet, a dotyczą one wszystkich etapów – od projektu, przez budowę, po samą eksploatację. Szczególnie w dzisiejszych czasach współdzielenie jednego budynku zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Zaletą tego jest również możliwość stworzenia wspólnoty.
Wady mieszkania w bliźniaku
Jak każdy typ zabudowy, również domy bliźniaki posiadają cechy, które dla niektórych mogą być uważane za ich wadę. Do ich słabych stron zaliczyć można przede wszystkim to, że wszyscy mieszkańcy budynków bliźniaczych mają wpływ na gotowy projekt budowli i całego osiedla. Bliskie sąsiedztwo, przez wielu uznawane za zaletę, może być również słabą stroną i być problematyczne. Może zmniejszyć to poczucie intymności i niezależności mieszkańców. Współdzielenie budynku wymaga kompromisów i utrzymywania dobrych relacji, co nie zawsze jest łatwe. Do wad zaliczyć można również ograniczenia aranżacyjne, a także brak światła słonecznego w pomieszczeniach, które przylegają do wspólnej ściany. Jest to problematyczne z powodu ograniczenia domu dwiema ścianami konstrukcyjnymi bez okien.