Dlaczego dom energooszczędny to must have?
Sprawdź, dlaczego dom energetyczny to obecnie must have!
Co to jest dom energooszczędny?
Dom energetyczny to przejaw nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego, które bazuje na trosce o środowisko. Co to oznacza w praktyce? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi parametr Euco, który wykorzystywany jest do kwalifikacji budynków ze względu na energooszczędność. Wskazuje on, że dom energooszczędny to ten, którego zużycie energii wynosi ok. 70 kWh/m² w skali roku – dla porównania w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym oscyluje ono w okolicach 120 kWh/(m²/rok). Oprócz tego dom energooszczędny charakteryzuje się:
- prostą bryłą,
- w całości wyizolowanymi fundamentami,
- prawidłowym zorientowaniem na strony świata i wykorzystaniem naturalnych warunków,
- otworami okiennymi od nasłonecznionej strony,
- ścianami wykonanymi z dobrze izolujących materiałów,
- brakiem mostków cieplnych
- kontrolowanym przepływem powietrza przez budynek,
- wentylacją rekuperacyjną,
- pozyskiwaniem ciepła z gruntu za pomocą gruntowego wymiennika ciepła,
- wykorzystaniem energii odnawialnej do ogrzewania.
Jak widzisz, dom energooszczędny wymaga przygotowania specjalnego projektu. Powinien on dokładnie określać, z czego będzie wybudowana nieruchomość, a także zadbać, aby jego bryła była prosta - najlepiej na podstawie prostokąta - a ściany i dach miały jak najmniej załamań. Jak największą ilość pomieszczeń należy umieścić od strony południowej, po niej też powinny znajdować się otwory okienne (unikać należy ich od północy). Aby uzyskać prawidłowy współczynnik U (przenikalności ciepła), konieczne jest zastosowanie materiałów o odpowiedniej termoizolacji; np. technologii SYSTEM 3E do wznoszenia ścian, która nie wymaga dodatkowego ocieplenia.
Jeśli szukasz projektu, który spełni te wymagania, sprawdź nasze gotowe propozycje lub zleć naszym architektom przygotowanie projektu indywidualnego.
Zalety budownictwa energooszczędnego
Dom energooszczędny to nie tylko modny trend, ale i szereg zalet w codziennym użytkowaniu nieruchomości. Do tych najważniejszych należy zaliczyć:
- Oszczędność - dzięki lepszej izolacji domy energooszczędne charakteryzują się znacznie niższymi rachunkami za energię. W związku z tym, chociaż początkowe koszty budowy mogą być wyższe, koszty eksploatacyjne (szczególnie w sezonie zimowym) będą o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.
- Komfort termiczny - solidna izolacja i zaawansowany system ogrzewania i chłodzenia sprawiają, że domy energooszczędne zapewniają stabilną temperaturę wewnątrz budynku przez cały rok, co przekłada się na wyższy komfort mieszkania. Co więcej, nowoczesne systemy zarządzania domem są praktycznie bezobsługowe, dlatego same zadbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w Twoim domu.
- Zdrowie i bezpieczeństwo - poprawa izolacji termicznej i wentylacji w domach energooszczędnych przyczynia się do redukcji wilgoci, a także zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, co może zapobiegać problemom zdrowotnym m.in. z układem oddechowym.
- Ochrona środowiska - domy energooszczędne zużywają mniej energii, co przekłada się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i niższe zużycie surowców naturalnych. Ich budowa znacząco ogranicza negatywny wpływ budownictwa na środowisko.
- Wzrost wartości nieruchomości - wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także nowe przepisy wprowadzające energetyczny paszport sprawiają, że domy energooszczędne są coraz bardziej pożądane na rynku nieruchomości. Ich wyższa efektywność energetyczna i mniejsze koszty eksploatacji przekładają się na podwyższenie wartość nieruchomości.
Dom energooszczędny a nowe przepisy i świadectwo charakterystyki energetycznej
Szacuje się, że ok. 90% energii w Polsce wytwarzane jest w elektrowniach węglowych. Do tego stale rosnący popyt na energię elektryczną sprawia, że złoża tego surowca szybko wyczerpują się, a jego produkcja emituje rekordową ilość CO2. Wszystko to przekłada się na ocieplenie klimatu.
Chcąc opóźnić te zmiany, unijne i krajowe prawo budowlane jest coraz bardziej rygorystyczne. Nowe przepisy nakazują budowę domów przyjaznych matce naturze, czyli energooszczędnych. O konieczności budowania takich mówią warunki techniczne z 2021 roku. Są one zbiorem zasad technicznych, które musi spełniać każdy nowo wybudowany budynek. Nowe warunki techniczne są pokłosiem unijnej dyrektywy i mają doprowadzić do tego, że powstające nieruchomości będą tymi zeroemisyjnymi. Przyczynić mają się do tego takie zmiany jak:
- Zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia do 70 kWh/m2;
- Obniżenie współczynnika przenikania ciepła do wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K; w przypadku zwykłych okien i drzwi balkonowych i 0,9 W/m2K w przypadku okien połaciowych.
Warto tu wspomnieć, że nowe przepisy dotyczą też starszych domów. Od 2021 roku należy wykonać modernizacje, których celem jest dostosowanie budynków do wymogów energooszczędności i ograniczenia korzystania z energii pierwotnej. Chcąc spełniać normy unijnej dyrektywy i krajowego prawa Polacy mogą korzystać z różnego rodzaju dotacji i dofinansowań, dzięki którym modernizacja i budowa domu energooszczędnego będzie tańsza.
Zgodnie z nowymi regulacjami, przy zakończeniu budowy obiektu budowlanego wymagane jest dołączenie świadectwa charakterystyki energetycznej, które następnie rejestrowane jest w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Proces sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej obejmuje analizę energii końcowej budynku.
Świadectwo to zawiera informacje o charakterystyce energetycznej budynku, co jest kluczowe dla transparentności nieruchomościami oraz promowania efektywności energetycznej. Rejestracja świadectwa w centralnym rejestrze charakterystyki jest niezbędna dla potwierdzenia zgodności z nowymi standardami prawnymi, podkreślając znaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej w kontekście nowych wymogów efektywności energetycznej dla wszystkich nieruchomości w Unii Europejskiej.
Nowe przepisy z 2021 roku to nie koniec zmian, jakie czekają budujących własne nieruchomości. Rewolucyjne zmiany mają dopiero nadejść. 12 marca 2024 roku Parlament Europejski przyjął nowelizacje unijnej dyrektywy EPBD. Oznacza to nowe wymogi efektywności energetycznej dla wszystkich nieruchomości w Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi do 2030 roku te nowe mają być zeroemisyjne, natomiast te starsze mają być zmodernizowane do 2050 roku.
Czym jest certyfikat energetyczny i jaka jest jego rola w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej?
Pokłosiem nowych przepisów jest również konieczność posiadania przez nieruchomość certyfikatu energetycznego, znanego też jako paszport energetyczny lub świadectwo energetyczne budynku. O dokumencie tym mówi się już od lat, jednak od 1 kwietnia 2024 roku jest ono obowiązkiem dla wszystkich domów. Jego brak grozi nałożeniem na właściciela nieruchomości kar oraz szeregu ograniczeń. Brak tego dokumentu uniemożliwia np. sprzedaż lub wynajęcie domu/mieszkania.
Samo świadectwo energetyczne budynku jest dokumentem, który wskazuje, jakie jest zapotrzebowanie na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku lub jego części. Znajdują się w nim wyliczenia związane ze zużyciem prądu przez instalacje ogrzewania, wentylacje, podgrzewanie ciepłej wody, chłodzenie, oświetlenie. Na tej podstawie ocenia się, jak bardzo energochłonny jest budynek i nadaje się mu klasę od A do G (gdzie A to najwyższa a G najniższa).
Paszport energetyczny przyznawany jest na 10 lat, po tym czasie konieczne jest jego odnowienie.
Budowa domu energooszczędnego – komu ją zlecić?
Budowa domu energooszczędnego jest bardziej wymagająca, dlatego warto zlecić ją profesjonalistom. Najlepszym wyborem będzie doświadczona firma, która na swoim koncie ma już realizacje z zakresu budownictwa energooszczędnego.
Kompleksową budowę domu energooszczędnego możesz zlecić nam. W DOM 3E projektujemy i budujemy domy, stawiając na ekologiczne materiały, nowoczesne rozwiązania i autorskie technologie. Skontaktuj się z nami i wybudujmy razem Twój idealny dom energooszczędny.