Budowa domu z basenem: kiedy warto się na to zdecydować?
Czy faktycznie należy się tym przejmować? Zobacz, czy warto wybudować dom z basenem i jakie są jego zalety.
Jakie są zalety domu z własnym basenem?
Dom z basenem nie tylko symbolizuje prestiż, ale także obiecuje wyjątkowy komfort i możliwości rekreacyjne. Posiadanie basenu w domu to marzenie wielu osób, które pragną podnieść standard swojego życia. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób rozważa budowę takiej nieruchomości. Prywatny basen dodaje nie tylko prestiżu, ale także wartości nieruchomości.
Na polskim rynku takich realizacji jest stosunkowo niewiele, a wynika to z pytania, czy budowa domu z basenem w polskich warunkach klimatycznych w ogóle ma sens? Przykład pokazuje, że z zalet przydomowego basenu można korzystać bez problemu – szczególnie w dobie stale ocieplającego się klimatu. Już teraz ciepłymi dniami możemy cieszyć się od początku maja niemal do połowy października. W tych miesiącach pogoda jest stabilna i pozwala na pluskanie się w wodzie na świeżym powietrzu. Na korzyść budowy domu z basenem wpływają też nowoczesne technologie, które pozwalają ogrzewać basenową wodę, wykorzystując odnawialne źródła energii, np. fotowoltaikę czy pompę ciepła.
Nie można pominąć faktu, że dom z basenem zapewnia ponadstandardowy komfort i wygodę. Basen jest nie lada atrakcją przede wszystkim dla najmłodszych domowników. Rozrywkę, zabawę, a także codzienną dawkę sportu i ruchu zapewnia też dorosłym. Poza tym, orzeźwienie we własnym basenie jest znacznie bardziej komfortowe niż korzystanie z publicznych pływalni. Po pierwsze, zapewnia prywatność i intymność, a po drugie, pozwala korzystać z basenu o dowolnej porze. Przydomowy basen może też być centralnym punktem ogrodu, w którym będzie można organizować różne spotkania czy garden party.
Na koniec warto wspomnieć, że basen znacząco podnosi wartość nieruchomości. Analiza ogłoszeń pokazuje, że większość domów z basenem osiąga ceny od około 1 700 000 złotych.
Czy warto wybudować dom z basenem? Wady przydomowego basenu
Lista zalet domu z basenem jest długa, jednak aby móc podjąć dobrą decyzję, musisz też poznać jego wady. Pierwszą jest koszt budowy nieruchomości. Ten zwiększa się o około 20-30% w porównaniu do domu bez basenu. Szacuje się, że średnia cena budowy basenu wynosi około 100 000 złotych, choć te większe i kryte mogą generować znacznie wyższe koszty. W cenę realizacji wchodzi zarówno wykonanie projektu domu z basenem (otwartym lub krytym), jak i wykopanie niecki, jej wykończenie oraz urządzenie.
Wykonanie basenu to nie jedyne koszty, z jakimi musisz się liczyć. Kolejne związane są z jego utrzymaniem. Wymaga ona regularnej konserwacji, czyszczenia i uzupełniania chemii basenowej. Dodatkowo kosztowne jest ogrzewanie wody, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. Tutaj warto jednak wspomnieć, że rozwiązaniem jest zainwestowanie w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwalają np. podgrzewać wodę energią słoneczną.
Obciążenia finansowe czekające na posiadaczy nieruchomości z basenem są także związane z konserwacją i naprawami. Baseny narażone są na wycieki, uszkodzenia mechaniczne czy awarie systemów filtracyjnych. Naprawy tych elementów nie należą do najtańszych i często są czasochłonne.
Analizując, czy warto budować basen, musisz też brać pod uwagę aspekty bezpieczeństwa. Stanowi on zagrożenie dla małych dzieci i osób starszych – szczególnie jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczony. Jeśli więc w nieruchomości mieszkają seniorzy i maluchy, konieczne jest zainstalowanie ogrodzenia, pokrywy basenowej czy systemów alarmowych. Ważne jest również, aby ściany basenu były regularnie czyszczone przez np. profesjonalnego robota basenowego, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania.
Jaki basen wybudować przy domu?
Znając już wady i zalety domu z basenem, czas wybrać typ basenu, który spełni Twoje oczekiwania. Wybór najlepiej uzależnić od takich czynników jak budżet, dostępna przestrzeń, preferencje dotyczące stylu i użytkowania.
Baseny ogrodowe mogą być stacjonarne lub przenośne, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i warunków ogrodu. Najczęściej prywatni inwestorzy decydują się na basen naziemny. Jest on rozwiązaniem budżetowym, łatwym w montażu i demontażu, a także ładnie wkomponowuje się w teren. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, zwłaszcza jeśli zależy Ci na estetyce i harmonii w ogrodzie.
Alternatywą dla basenu naziemnego jest basen przyziemny. Wyróżnia się dużą trwałością i estetyką, a także łatwiejszą konserwacją. Niestety koszty jego budowy są dość wysokie. Z takimi musisz się też liczyć, jeśli wybierzesz basen zintegrowany z terenem lub ten na dachu nieruchomości. Ważne jest również, aby dokładnie ocenić powierzchnię basenu i upewnić się, że wybrany projekt będzie odpowiedni dla dostępnej przestrzeni i warunków otoczenia.
Budowa domu z basenem – o czym warto pamiętać?
Z profesjonalną firmą taką jak DOM 3E, budowa domu z basenem nie będzie tak dużym wyzwaniem. Nasi specjaliści zadbają o każdy aspekt realizacji inwestycji, w tym bezpieczeństwo. Warto też wspomnieć, że budowę basenu najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu jego wykonanie będzie mniej kosztowne, prostsze i szybsze. Należy również pamiętać o przepisach, które mogą wpłynąć na konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń.
Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że nie na każdej działce będzie możliwa budowa basenu. Warunki, jakie musi ona spełniać, obejmują:
- Odpowiedni metraż, który pomieści basen oraz zapewni odpowiednią przestrzeń dookoła niego.
- Właściwe ukształtowanie i stabilność terenu, który wytrzyma obciążenia samego basenu oraz te wynikające z jego użytkowania.
- Zgodność z przepisami lokalnymi, czyli uzyskanie odpowiednich zezwoleń i pozwoleń budowlanych, które mogą obejmować wymagania dotyczące odległości od granic działki, sąsiadów oraz innych istniejących struktur budowlanych.
Przed budową basenu na działce konieczne jest też sprawdzenie jakości gruntu. Niezależnie o tego, jaki projekt planujesz wybudować, te kroki musisz wykonać, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Budowa domu z basenem - czy warto?
Posiadanie własnego basenu w domu to decyzja, która wiąże się zarówno z licznymi korzyściami, jak i potencjalnymi wyzwaniami. Bilans zalet i wad warto ocenić rzetelnie.
Wybudowany basen w ogrodzie może być atrakcyjnym dodatkiem do nieruchomości. Przed podjęciem decyzji najlepiej jest dokładnie przeanalizować swoje preferencje rekreacyjne i styl życia, a także sprawdzić koszty związane z budową i utrzymaniem przydomowego basenu.
Jeśli masz wątpliwości czy budowa domu z basenem jest dla Ciebie, skonsultuj się z ekspertami DOM 3E i zasięgnij profesjonalnej pomocy zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji budowy.