Tendencje architektoniczne w projektach domów jednorodzinnych
Jak odnaleźć się wśród architektonicznych stylów? Jaki dom wybrać? Oto krótka próba usystematyzowania stylów architektonicznych które możemy spotkać na stronach z projektami gotowymi.
Typ 1: Dom tradycyjny
Choć w ciągu ostatnich lat oferta projektów domów stała się niezwykle różnorodna, to wciąż dużą popularnością cieszą się domy tradycyjne, przywodzące na myśl staropolski dworek. Dlaczego? Dlatego, że są przytulne, kojarzą się z ciepłem rodzinnym i spełnieniem dziecięcych marzeń o urokliwym domu z ogrodem. Takie domy cechują się dużą dekoracyjnością bryły. Często ozdobione są portykami, kolumnami, okiennicami. Zwykle przykryte są dwuspadowym dachem z tradycyjnym wykończeniem dachówką ceramiczną. Elewacje są często symetryczne, okna ustawione są równomiernie na każdej ze ścian. Są to zwykle domy parterowe z nieużytkowym poddaszem.
Typ 2: Dom nowoczesny
Na drugim biegunie znajdują swoje miejsce projekty ultranowoczesnych domów z płaskim dachem. Nawiązują one do form wczesnego modernizmu – stylu międzynarodowego, który od początku XX wieku zrewolucjonizował myślenie architekturze, także w obszarze domów jednorodzinnych. Charakterystyczne dla tego typu architektury są ogromne przeszklenia, elewacje pozbawione tradycyjnych elementów dekoracyjnych – kolumn, gzymsów itp. Jednocześnie dobrze zaprojektowany dom nowoczesny wcale nie jest nudny – detal architektoniczny stanowi tu światłocień na elewacji, elementy pergoli i daszków, które stanowią integralną część bryły, a nie, jak w przypadku domów tradycyjnych są „doklejone” do elewacji. Domy nowoczesne cechuje geometryczność bryły, jednolite kolory elewacji i płaski stropodach.
Typ 3: Dom łączący cechy tradycyjne i nowoczesne
W odpowiedzi na potrzeby Klientów coraz częściej spotykamy projekty, które łączą ze sobą cechy domów tradycyjnych i nowoczesnych. Tendencja ta jest bardzo popularna- dlaczego? Bo ludzie marzą o nowoczesności, ale nie chcą wyrzekać się przytulnego klimatu urokliwego domu ze spadzistym dachem. Powstaje więc dużo propozycji domów z dachem dwuspadowym, ale o geometrycznej, prostej bryle. Elementy dekoracyjne nawiązują do tradycji modernizmu – opaski z białego, gładkiego tynku, wbudowane pergole, dodatkowe murki sprawiają, że bryła staje się dynamiczna. Wielkie przeszklenia powodują, że dom ze spadzistym dachem wygląda niezwykle nowocześnie.
Typ 4: Nowoczesna stodoła
Hit architektoniczny budownictwa jednorodzinnego XIX wieku. Zazwyczaj jest to niezwykle prosta, geometryczna bryła z dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Przybiera ona formę nowoczesnej stodoły z prostymi elewacjami wykończonymi naturalnymi materiałami. Domy te, zwykle na planie prostokąta, wyglądają często jak „makiety” pozbawione elementów dekoracyjnych na elewacji. Regularny rytm pionowych okien oraz duże przeszklenia sprawiają, że klasyczna forma wygląda nowocześnie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które budują dom w tradycyjnym, wiejskim krajobrazie, a chcą mieć dom na wskroś nowoczesny, który będzie dobrze korespondował z otaczającą zabudową.