Etapy budowy domu od fundamentów po dach: co musisz wiedzieć
Zobacz, na czym polegają poszczególne etapy budowy domu i z jakimi zadaniami przyjdzie Ci się zmierzyć podczas ich realizacji.
Działka budowlana - punkt wyjściowy każdej budowy domu
Punktem startowym każdej budowy jest posiadanie działki budowlanej - bez niej nie rozpoczniesz żadnych prac. Jeśli posiadasz już działkę możesz przejść do pierwszego etapu, który oficjalnie rozpoczyna budowę domu.
Nie posiadasz działki? Sprawdź nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze lub obejrzyj nasz webinar.
Etap I – przygotowanie formalności pod budowę
Przed Tobą uzyskanie niezbędnych pozwoleń, zezwoleń i dokumentów, które będą określać, jak w przyszłości będzie wyglądać nieruchomość i jakie będą jej parametry. Etap I warto rozpocząć już po zakupie działki.
To moment, w którym należy zakupić lub wykonać indywidualny projekt domu. Jeśli zdecydujesz się na projekt typowy będziesz musiał wykonać jego adaptację do działki. Bez projektu nie będziesz mógł otrzymać pozwolenia na budowę, a jest ono niezbędne, by rozpocząć prace.
Wyzwaniem, jakie czeka na Ciebie na tym etapie budowy jest przede wszystkim zgromadzenie niemałej ilości dokumentów. Jeśli nie masz czasu na bieganie po urzędach i ich kompletowanie w DOM 3E możesz skorzystać z usługi pozyskania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Uwolni Cię to od wielu stresów, pozwoli zaoszczędzić czas i zminimalizuje ryzyko nieprawidłowego przygotowania dokumentacji, co może opóźnić start budowy.
Etap II - prace do stanu "zero"
Stan “zero” obejmuje wszystkie prac, które umożliwiają rozpoczęcie budowy, ale nie wiążą się z formalnościami. Skupiają się one przede wszystkim na przygotowaniu działki pod budowę. Zacznij od ogrodzenia terenu budowy i jego wyrównania. Ważne jest również przeprowadzenie badań geotechnicznych, które pomogą określić rodzaj fundamentów, jaki należy wykonać. Kolejne niezbędne prace do stanu „zero” to:
- wytyczenie obrysu budynku i tras przyłączy dla sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wyznaczenie poziomu zero domu;
- wykop oraz wykonanie fundamentów, w tym fundamentu;
- wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej;
- przygotowanie i wykonanie elementów zbrojenia;
- izolacja przeciwwilgociowa i termiczna fundamentu;
- wylanie chudego betonu, tzw. "chudziaka" (w przypadku wykonania ławy fundamentowej) lub wylanie płyty fundamentowej;
- wykonanie fundamentów pod ścianki działowe (w przypadku ławy fundamentowej).
Powyższe prace ciężko wykonać samemu, zwłaszcza gdy nie posiadasz doświadczenia w budownictwie. Konieczne zatem będzie skorzystanie ze specjalistów takich jak geodeta, ekipa budowlana czy instalatorzy instalacji sanitarnych.
Zwykle prace do stanu „zero” wykonuje się do 4 tygodni. Ostateczny czas ich ukończenia w dużej mierze zależy od pogody, dostępności ekipy budowlanej, a także innych nieprzewidzianych okoliczności.
Etap III – stan surowy otwarty (SSO)
Trzeci z etapów budowy domu przewiduje wykonanie prac do SSO, czyli stanu surowego otwartego. Aby można było osiągnąć SSO, konieczne jest:
- wykonanie robót murarskich polegających na wzniesieniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykonaniu kominów;
- przeprowadzenie prac konstruktorskich, czyli wykonanie nadproży, stropów, wieńców i wewnętrznych schodów wraz z elementami konstrukcji;
- wykonanie konstrukcji dachu, czyli więźby dachowej.
Prace do SSO wykonywane są zazwyczaj przez kilka ekip: murarską, cieślę oraz dekarza. Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie, a także na kosztach zdecyduj się na firmę, która zrealizuje kompleksowo wymienione powyżej prace. Powierzając je jednej ekipie, możesz liczyć, że stan surowy otwarty osiągniesz do 4 miesięcy.
W przypadku nieruchomości budowanych metodami tradycyjnych zalecane jest przerwanie budowy po doprowadzeniu jej do SSO i wznowienie prac po jakimś czasie. Jeśli jednak zdecydujesz się na budynek w technologii SYSTEM 3E taka przerwa nie będzie konieczna.
Etap IV – stan surowy zamknięty (SSZ)
Kolejne etapy budowy domu dążą do zamknięcia nieruchomości. W tym celu nie tylko konieczne jest przeprowadzenie szeregu prac w budynku, do tych najważniejszych zalicza się:
- pokrycie dachu;
- wykonanie orynnowania;
- wykonanie instalacji sanitarnych;
- wylanie posadzki;
- docieplenie elementów żelbetowych, najlepiej XPSem, który jest mniej nasiąkliwy i bardziej odporny mechanicznie od innych materiałów termoizolacyjnych;
- montaż okien, rolet, bramy garażowej i drzwi wejściowych.
Zwykle wykonanie tych prac trwa do 5 miesięcy. Osiągnięcie tego etapu oznacza, że budynek ma już konstrukcję nośną, ściany wewnętrzne, dach oraz wszystkie okna i drzwi wejściowe. Z zewnątrz jest niemal gotowy, jednak wewnątrz wymaga jeszcze pracy.
Etap V – stan deweloperski (SD)
Jednym z ostatnich etapów budowy jest doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego. Oznacza to wykonanie prac związanych z zapewnieniem budynkowi ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wykończenia wewnętrznego, a także wykonanie kompletu instalacji. Do najważniejszych prac na tym etapie zalicza się:
- wykonanie posadzek cementowych i tynków wewnętrznych;
- ułożenie izolacji termicznej w konstrukcji więźby lub nad sufitem podwieszanym;
- zagruntowanie ścian zewnętrznych, wtopienie siatki zbrojącej, wykonanie obróbek otworów okiennych i drzwiowych;
- zamontowanie parapetów zewnętrznych;
- wykonanie kompletnego okablowania, instalacji wodnej i kanalizacyjnej z ich rozprowadzeniem;
- instalacja centralnego ogrzewania;
- kompletna instalacja wentylacji z rekuperacją z rozprowadzeniem przewodów wentylacyjnych w posadzkach i ścianach.
Etap VI – prace wykończeniowe
Budowę domu zamykają prace wykończeniowe. To one nadają budynkowi charakteru i dopasowują do indywidualnego gustu inwestora. W ich ramach wykonywany jest m.in.:
- montaż parapetów wewnętrznych;
- szpachlowanie i malowanie ścian;
- instalacja gniazdek i oświetlenia;
- wykonanie podłóg (położenie paneli, płytek);
- wykończenie kuchni i łazienki;
- montaż drzwi wewnętrznych.
Aby te prace wykończeniowe przebiegały szybko i bezproblemowo, musisz skorzystać z pomocy m.in. elektryka, glazurnika, parkieciarza oraz stolarza.
Etapy budowy domu – podsumowanie
Budowa domu to proces wieloetapowy. Pominięcie, któregokolwiek z wyżej wspomnianych kroków lub popełnienie w trakcie ich realizacji błędów będzie mściło się w przyszłości. Źle położona elektryka będzie stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników, niskiej jakości i źle wykonana izolacja fundamentów mogą prowadzić do powstania mostków termicznych i w konsekwencji pojawienia się wilgoci w domu. To dlatego niezwykle ważne jest dopilnowanie, aby poszczególne etapy budowy domu były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną.
Wykonanie, skontrolowanie i dobór prac możesz powierzyć DOM 3E. Nasz zespół składający się z Doradców Technicznych, Architektów, Konstruktorów, Kosztorysantów, Koordynatorów Projektów oraz Kierowników Budowy, co gwarantuje Ci wsparcie na każdym etapie powstawania nieruchomości. Nasze doświadczenie i transparenty proces współpracy sprawią, że nie będziesz musiał martwić się o niedogodności i ukryte koszty.
Skontaktuj się z nami, by rozpocząć budowę wymarzonego domu.