jak wybrać architekta

Sztuka wyboru: na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta?

Decydując się na budowę nieruchomości, możesz wybrać gotowy projekt lub też stworzyć ten indywidualny. I w jednym i w drugim wypadku konieczna będzie współpraca z architektem. Aby była udana, warto nawiązać współpracę ze specjalistą. Co to oznacza? Jakie cechy ma dobry architekt?

Duża liczba zrealizowanych projektów, niska cena, nagrody w konkursach architektonicznych – lista czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze architekta, jest długa. Niemal wszystkie są tak samo ważne. Trudno bowiem zrezygnować z zobaczenia portfolio przed podpisaniem umowy czy nie zadać pytania o cenę. Kluczowe we współpracy z architektem są też jego cechy. Znaczenie mają przede wszystkim te świadczące o profesjonalizmie, kreatywności i umiejętnościach architekta. Poniżej w szczegółach omówimy te najważniejsze.  

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru architekta?

Podstawowym kryterium wyboru architekta jest fakt czy posiada on ukończone studia oraz uprawnienia architektoniczne nadane przez Izbę Architektów RP. Równie istotna jest również znajomość przepisów prawnych oraz branży architektonicznej. Dobry architekt to ten, który jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i jest w stanie zagwarantować wykonalność stworzonego przez siebie projektu. Architekt powinien również znać aktualne przepisy budowlane, aby móc nadzorować poszczególne etapy budowy i ich zgodność z projektem. 

cechy dobrego architekta

Jakie są cechy dobrego architekta?

Samo wykształcenie i zdobyte uprawnienia nie są jednak gwarancją, że architekt będzie tym dobrym, a współpraca z nim będzie układać się poprawnie. To w dużej mierze wynika z jego doświadczenia i ilości zrealizowanych projektów. Im ich liczba jest większa tym, specjalista sprawniej łączy estetykę z funkcjonalnością, a także tworzy praktyczną i przyjazną domownikom przestrzeń.

Lata doświadczenia przekładają się również na rozumienie potrzeb klienta. To natomiast oznacza większy komfort współpracy. Zwiększy się on także gdy architekt będzie komunikatywny, czyli będzie próbował porozumieć się z każdym i zawsze starał się znaleźć pole do rozmowy i konsultacji. Oczywiście w niektórych wypadkach konieczna będzie cierpliwość, ponieważ przeniesienie do rzeczywistości niektórych wizji i pomysłów nie jest proste.

Przy wyborze architekta warto też zwrócić uwagę, na takie cechy jak otwartość i kreatywność. Ta ostatnia powinna być widoczna zarówno w aspekcie architektury i designu, jak i w rozwiązywaniu problemów. To, czy architekt jest osobą z głową nieszablonowych pomysłów najłatwiej ocenić oglądając jego portfolio. Jego analiza pozwoli również ocenić, czy reprezentuje on zgodne z twoim poczucie estetyki. Jeśli ono jest zbliżone, osiągnięcie idealnego efektu będzie prostsze. Warto tu jednak zaznaczyć, że zbliżony gust nie zwalnia architekta z umiejętności aktywnego słuchania. Ta cecha będzie mu potrzebna. Aby mógł poznać wizje i oczekiwania inwestora względem projektu.

Jak znaleźć profesjonalnego architekta?

Cechą niezwykle pożądaną w zawodzie architekta jest też profesjonalizm. Co on jednak oznacza w praktyce? Przede wszystkim dotrzymywanie terminów oraz bycie przygotowanym do spotkań z klientami. Profesjonalne będzie również przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Wskazują one zarówno, jakie zobowiązania ma architekt względem społeczeństwa, jak i indywidualnych klientów, z którymi współpracuje.

Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej

Jak znaleźć dobrego architekta?

Znasz już cechy dobrego architekta, ale zapewne zastanawiasz się jak je zweryfikować. Najprościej i najszybciej zrobisz to na bezpośrednim spotkaniu. Na spotkaniu należy zwrócić uwagę czy architekt:

  • mówi językiem zrozumiałym o sprawach technicznych,
  • odpowiada merytorycznie na pytania,
  • chętnie udziela odpowiedzi,
  • wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania, a dopiero potem sugeruje konkretne rozwiązania
  • nie narzuca konkretnych konceptów.

Pierwsze wrażenie z rozmowy jest bardzo ważne, bowiem od razu pozwala określić czy nawiązanie nici porozumienia i sympatii będzie możliwe.

Zwykle jednak jedno spotkanie nie jest miarodajne, dlatego nie warto rezygnować z weryfikacji w Internecie. W sieci warto przede wszystkim sprawdzić opinie o architekcie, z którym chce się rozpocząć współprace. Opinii można poszukać na forach (również tych branżowych), grupach na FB, w Google. Analizując je, dobrze jest zwrócić uwagę na to, na jakie wady współpracy wskazują inne osoby i zastanowić się, czy dla ciebie one również są minusem. Nie zawsze tak musi być np. komuś kontakt telefoniczny, zamiast spotkań może przeszkadzać – dla ciebie może być idealnym rozwiązaniem. Opinii o architekcie możesz poszukać również wśród znajomych lub rodziny – jest to dobre rozwiązanie, jeśli szuka się osoby z polecenia lub też mieszka w małym mieście „gdzie każdy, każdego zna”.

Równie ważne co opinie jest portfolio. Obecnie większość architektów chwali się nim na swojej stronie internetowej. Oglądając je, możesz ocenić, czy podoba ci się jakość i estetyka projektów. Z opisu realizacji dowiesz się natomiast, czy architekt będzie w stanie zaprojektować dom w wybranym przez ciebie systemie i technologii. Musisz bowiem pamiętać, że nie każdy architekt specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych czy budynków w technologii DOM 3E. Brak doświadczenia w tym zakresie może skutkować pominięciem wielu istotnych czynników, które na późniejszych etapach będą generować koszty. Oprócz obejrzenia portfolio na stronie warto też dopytać architekta, gdzie można je zobaczyć na żywo.

Weryfikacji przy wyborze architekta powinny również być poddane kompetencje i doświadczenie. W tym celu możesz poprosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających wykształcenie, certyfikaty, licencje. Posiadane uprawnienia zawodowe możesz też sprawdzić w Izbie Architektów RP.

Warto tu zaznaczyć, że w Polsce nie wszystkie osoby będące architektami posiadają uprawnienia. Szacuje się, że takich jest tylko 13 tys., a reszta osób pracuje bez uprawnień i prosi o podpis architektów, którzy je posiadają. Zlecenie projektu specjaliście bez uprawnień lub inżynierowi budownictwa może mieć przykre konsekwencje. Skutkować może obniżoną jakością dokumentacji, a także problemami w zakresie odpowiedzialności w czasie jakichkolwiek problemów na budowie.

Podsumowanie                                 

Wybór architekta to pierwszy krok w zrealizowaniu marzenia o idealnym domu. Warto poświęcić mu czas i uwagę. Na początku dobrze jest sprawdzić, czy z architektem znajdzie się nić porozumienia. Musisz bowiem wiedzieć, że praca nad projektem domu może potrwać nawet kilka miesięcy, a zawsze lepiej jest pracować z kimś, kogo się lubi. Na dalszym etapie konieczna będzie weryfikacja wykształcenia, doświadczenia, uprawnień i portfolio i opinii o specjaliście, z którym chce się rozpocząć współprace. Przeprowadzając tę weryfikację, powinieneś zwrócić uwagę na kluczowe cechy architekta, do których zalicza się cierpliwość, kreatywność, otwartość na nowości, rzetelność i terminowość oraz dbałość o szczegóły.

konsultacje architektoniczne

DOM 3E– indywidualne projekty domów w całej Polsce

Architekci DOM 3E to świetni partnerzy w budowie domu. Nasze biuro architektoniczne gwarantuje Ci indywidualne projekty domów klasy premium dopasowane do potrzeb i stylu życia jego mieszkańców. Skorzystaj z naszych usług i zrealizuj marzenia o własnej nieruchomości. Przejdź do zakładki kontakt i porozmawiaj z naszymi doradcami!