Elektroniczny dziennik budowy – co musisz wiedzieć?
Z artykułu dowiesz się wszystkiego o Elektronicznym Dzienniku Budowy.
Elektroniczny Dziennik Budowy – dla kogo jest przeznaczony?
Inwestorzy prędzej czy później spotykają się z pojęciem „dziennik budowy”. Ten dokument służy do chronologicznego opisywania poszczególnych etapów prac budowlanych. Dzięki temu monitorowanie przeprowadzanych robót jest proste i uporządkowane. Dziennik budowy, który zawiera zapis przebiegu prac, jest obowiązkowy i służy między innymi do technicznej oceny budynku. [1]
Jednak wraz z postępem technologii i rozwojem wirtualnego świata, dziennik budowy również przekształca się w formę cyfrową. Tym sposobem 27 stycznia 2024 roku zyskaliśmy dostęp do Elektronicznego Dziennika Budowy, czyli alternatywy dla wersji papierowej. Do EDB zalogujesz się za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej oraz przez aplikację mobilną. EDB powstał dla wszytskich uczestników procesu budowlanego, czyli dla:
- inwestora,
- upoważnionych przedstawicieli inwestora,
- inspektowa nadzoru budowlanego,
- kierownika budowy,
- architekta,
- inspektorów nadzoru inwestorskiego.[2]
EDB staje się więc zauważalnym wsparciem dla wielu osób zaangażowanych w proces budowy. Usprawnia dodawanie informacji i wgląd w przebieg prac, usprawnia procedury oraz przyspiesza komunikację. Ogranicza obieg papierowych dokumentów i konieczność wizyty w urzędach. Możliwości EDB doceni zwłaszcza kierownik budowy, który jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji z przebiegu prac na placu budowy. [3]
EDB a zarządzanie dokumentacją budowlaną – jak zacząć korzystać?
Jak wspomnieliśmy, z Elektronicznego Dziennika Budowy można korzystać zarówno na telefonie, czyli przez aplikację mobilną, jak i w przeglądarce na komputerze. Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, oprogramowania ani stałego dostępu do Internetu. Tak więc do obsługi EDP wystarczy jedna z poniższych opcji:
- przeglądarka internetowa,
- telefon z systemem Android,
- iPhone czy iPad z systemem iOS,
- tablet.
Zarówno wersja desktopowa, jak i mobilna, oferują wszystkie funkcje i możliwości. Dużą zaletą jest wspomniany brak konieczności dostępu do Internetu. Jak wiadomo, na budowie są zmienne warunki, a dostęp do sieci lub Wi-Fi bywa utrudniony. Mimo tego system EDB umożliwia bezproblemowe uzupełnianie dziennika i zapisywanie postępów prac. [4]
Elektroniczny Dziennik Budowy – aplikacja budowlana. Jakie możliwości oferuje?
W Elektronicznym Dzienniku Budowy:
- złożysz wniosek o wydanie dziennika budowy,
- rozpoczniesz prowadzenie dziennika budowy,
- dodasz wpisy o przebiegu prac budowlanych,
- będziesz monitorować postępy budowlane 24/7,
- dokonasz uzasadnionych korekt wpisów,
- powierzysz obowiązki uprawnionym osobom – w tym kierownikowi budowy,
- edytujesz statusy,
- po zakończonej inwestycji zamkniesz dziennik. [5]
Dzięki wygodnym funkcjonalnościom warto jak najszybciej poznać możliwości, jakie daje Elektroniczny Dziennik Budowlany. Od kiedy stanie się on obowiązkowy? Jak wspomnieliśmy od 2030 roku i wówczas papierowa wersja zostanie całkowicie wycofana.
Jak krok po kroku założyć EDB?
Monitoring postępu prac budowlanych z EDB jest możliwy, gdy założysz konto.
- Zarejestruj się na stronie: e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl.
- Wybierz opcję „ZALOGUJ”.
- Wybierz „Zaloguj się przez login gov.pl”.
- Uwierzytelnij dane zgodne z wybraną opcją: profil zaufany, e-dowód, aplikacja mObywatel itp.
- Po uwierzytelnieniu zaloguj się do systemu i wyślij wniosek o wydanie EDB. (Folder „Moje wnioski” – „Wniosek o nowy EDB”.)
Wydanie Elektronicznego Dziennika Budowy trwa zazwyczaj do 3 dni. Jeśli wiosek był wypełniony poprawnie, wiadomość przyjdzie na skrzynkę mailową. Zyskasz dostęp do EDB z numerem nadanym indywidualnie dla tego dokumentu.
Co zyskasz z Elektronicznym Dziennikiem Budowy?
System EDB to przydatne narzędzie dla osób, które biorą udział w procesie budowlanym. Dziennik budowy w formie elektronicznej, w przeciwieństwie do papierowego, jest nieustannie dostępny dla inwestora, kierownika budowy, projektantów i inspektorów. Dzięki temu wszyscy uczestnicy procesu budowlanego mają wgląd do dokumentacji i dokumentują przebieg robót budowlanych, umieszczając w systemie EDB kluczowe informacje o przebiegu inwestycji.
Oczywiście wpisy mogą dodawać tylko upoważnione osoby. Dziennik daje dostęp do zapisów w każdym miejscu i o każdej porze, co ułatwia monitorowanie postępów. Co więcej, zawiera dane kontaktowe do wszystkich uprawnionych uczestników inwestycji, co ułatwia kontakt i przekazywanie informacji.
Ogromną zaletą Elektronicznego Dziennika Budowy jest oszczędność czasu i komfort. Nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu, a nawet wychodzić z domu, żeby złożyć wniosek o wydanie dziennika i uruchomić konto. Następnie wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu, a Ty monitorujesz przebieg prac za pomocą wygodnej aplikacji lub przeglądarki internetowej.
Elektroniczny Dziennik Budowy sprzyja systematycznemu i rzetelnemu notowaniu postępów budowlanych, ponieważ system sam przypomina o rejestrowaniu prac. Wpisy dodaje się intuicyjnie, szybko, a poszczególne informacje wyszukasz według filtrów, na przykład poprzez wubór autora wpisu. EDB znacznie redukuje papierologię, co jest cenne zarówno dla samego inwestora, jak i pozostałych specjalistów zaangażowanych w inwestycję.
Największe zalety, jakie oferuje elektroniczna forma dziennika budowy to:
- wygodne logowanie w przeglądarce lub aplikacji budowlanej,
- możliwość dodawania załączników (plików i zdjęć),
- bezpieczne logowanie za pomocą zaufanych źródeł na przykład e-dowodu,
- możliwość korzystania z EDB bez dostępu do Internetu,
- opcja zapisania dziennika w PDF i druku,
- wykluczenie ryzyka zgubienia dziennika,
- czytelna i uporządkowana forma.
Elektroniczny Dziennik Budowy – instrukcja
Obsługa systemu EDB jest prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Warto zapoznać się z instrukcją udostępnioną przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w której przeczytasz, jak krok po kroku założyć konto, dodawać wpisy czy też korzystać z innych funkcjonalności. [6]
Elektroniczny Dziennik Budowy – szkolenie
Warto wiedzieć, że GUNB organizuje też szkolenia z EDB skierowane do inwestorów, kierowników budowy, inspektorów nadzoru, projektantów, architektów, geodetów i pozostałych uczestników procesu budowlanego. Szkolenie z Elektronicznego Dziennika Budowy obejmuje wszystkie ważne zagadnienia niezbędne do prowadzenia dokumentów w cyfrowej formie, dowiesz się na przykład jak właściwie prowadzić dziennik, dodawać i korygować wpisy czy też powierzać obowiązki innym uczestnikom. [7]
Czy EDB jest bezpieczny?
Elektroniczny Dziennik Budowy jest urzędowym dokumentem zintegrowanym z GOV. Co ważne, dane są zabezpieczone i chronione oraz przechowywane w formach kopii zapasowych. System chroni przed logowaniem osób nieuprawnionych, ponieważ logowanie uwierzytelnia węzeł krajowy na przykład e-dowodem. [8]
EDB to zatem bezpieczny system, który w 2030 roku wyprze tradycyjną formę dziennika budowlanego. Z bezpiecznych i sprawdzonych rozwiązań warto korzystać nie tylko w procesie zarządzania dokumentacją budowlaną, ale i współpracy z dobrymi wykonawcami.
W DOM 3E współpracujemy ze zweryfikowanymi ekspertami; architektami, konstruktorami, wykonawcami i kierownikami budowy. Możesz nam zlecić wybrane etapy budowy lub kompleksową realizację – od projektu po oddanie kluczy - decyzja należy do Ciebie.
Tworzymy budynki z wykorzystaniem naszej autorskiej technologii SYSTEM 3E, która umożliwia nam budowę ścian z ekologicznego i energooszczędnego perlitu. W domu z perlitu po prostu chce się żyć – zapraszamy do niezobowiązującej konsultacji!