para siedząca przy kominku

Jakie ogrzewanie wybrać do nowego domu?

Ze względu na panujący w Polsce zmienny klimat, każdy budowany dom powinien zostać wyposażony w odpowiedni system grzewczy. Jest to kwestia nie tylko zapewnienia komfortu termicznego domownikom, lecz również zagwarantowania bezpieczeństwa wybranym instalacjom. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji związanej z wyborem systemu grzewczego dopasowanego do Twoich potrzeb, przeanalizowaliśmy kilka najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Paliwa stałe – węgiel

Tradycyjne kotły na paliwa stałe nadal królują w większości polskich domów jednorodzinnych. Wynika to głównie z ich relatywnie niskiej ceny zakupu, która zaczyna się już od kilku tysięcy złotych. Ich kolejną zaletą jest także stosunkowo niski poziom skomplikowania technicznego oraz wysoka niezawodność.

Niestety, w przypadku kotłów na paliwa stałe, zalety okupione są kilkoma poważnymi wadami. Główną z nich jest konieczność wyznaczenia dużej przestrzeni na usytuowanie pieca oraz miejsca na składowanie materiału opałowego. Kolejnym problemem jest także spora ilość brudu, która wydziela się podczas spalania, co jest szczególnie widoczne w przypadku palenia węglem.

Należy także poruszyć kwestie ekologiczne oraz finansowe. Systemy grzewcze wykorzystujące tradycyjne paliwa stałe nie grzeszą efektywnością i emitują bardzo wiele szkodliwych substancji lotnych. Co prawda najnowsze kotły dostępne w sprzedaży spełniają normy ECODESIGN12, jednak biorąc pod uwagę rosnące naciski środowiskowe, nawet i ta norma może szybko stać się niewystarczająca.

Kolejnym problemem w ostatnich czasach stała się również dostępność oraz cena węgla. Paliwo to w ostatnim czasie podrożało niemal trzykrotnie, a większość składów opałowych poinformowała swoich klientów o braku towaru, doprowadzając tym samym do konieczności interwencji rządowej. Trudno też zawyrokować, czy sytuacja ta poprawi się w najbliższych latach.

Pellet 

 Wariacją kotłów na paliwa stałe są systemy grzewcze wykorzystujące pellet. Pod tym pojęciem kryją się sprasowane pod ogromnym ciśnieniem odpady drzewne lub słomiane resztki pożniwne. Sprzedawane są one najczęściej w hermetycznie zamykanych workach, które można na sobie piętrzyć, dzięki czemu pellet zajmuje stosunkowo mało miejsca.

Pellet sam w sobie jest niezwykle czysty, dzięki czemu nie brudzi kotłowni, a podczas spalania wydziela się z niego niewielka ilość popiołu. Paliwo to jest także stosunkowo kaloryczne, zapewniając możliwość ogrzewania domów o dużym metrażu.

Kolejną zaletą jest również niezwykle wysoka wygoda obsługi pieców pelletowych. Urządzenia te są w pełni skomputeryzowane, nadzorując praktycznie każdy etap pracy – poczynając od rozpalania, przez spalanie materiału, a kończąc na samym czyszczeniu kotła. Wystarczy tylko ustawić pożądaną temperaturę, zaprogramować harmonogram pracy oraz zasypać palenisko.

Piece na pellet, chociaż w większości przypadków są wydajniejsze od tradycyjnych kotłów węglowych, nadal emitują szkodliwe spaliny. Może to być przeszkodą w regionach borykających się ze smogiem oraz gminach wymagających stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Gaz ziemny 

Rodzajem systemu grzewczego, który w ciągu ostatnich lat zaczął budzić spore zainteresowanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jest gaz płynny w postaci propanu. To jeden z najwygodniejszych rodzajów ogrzewania, obsługiwany poprzez terminal komputerowy. Umożliwia to idealne dopasowanie temperatury roboczej pieca, a także zaprogramowanie harmonogramu pracy.

Ciekawy jest także sposób przechowywania paliwa. Gaz składowany jest w dużych zbiornikach ciśnieniowych, które można wkopać w ziemię. Dzięki temu nie traci się cennego miejsca na posesji, a w środku budynku wystarczy wydzielić niewielkie pomieszczenie na kotłownię. Paliwo uzupełniane jest okazjonalnie poprzez cysternę lokalnego dostawcy gazu, w niektórych przypadkach istnieje również możliwość podłączenia się do miejskiej sieci gazowej.

Gaz ziemny jest także niezwykle ekologicznym wariantem ogrzewania, ponieważ proces jego spalania jest wyjątkowo czysty i efektywny energetycznie. Profesjonalna instalacja spełni wszystkie ekologiczne wymagania oraz nie będzie powodować powstawania trujących spalin.

Niestety, ogrzewanie gazowe jest także jednym z droższych wariantów dostępnych na rynku. Podstawowym problemem są nieprzewidywalne zmiany kursu gazu, który w związku z panującą obecnie na świecie sytuacją geopolityczną, może znacząco zdrożeć w ciągu najbliższych lat. Gazowe systemy grzewcze wymagają też wysokich nakładów finansowych na zakup oraz wykonanie samej instalacji.

Ogrzewanie elektryczne 

Kolejna propozycja jest skierowana przede wszystkim do osób ceniących sobie wygodę – mowa o ogrzewaniu elektrycznym. System ten wykorzystuje prąd elektryczny, przy pomocy którego nagrzewane są wymienniki ciepła zlokalizowane w poszczególnych pomieszczeniach.

Elektryczne ogrzewanie domu może być wykonane na wiele różnych sposobów – zaczynając od instalacji kotła elektrycznego w miejsce starego pieca, przez ogrzewanie podłogowe i elektryczne grzejniki, kończąc na promiennikach podczerwieni imitujących naturalne światło słoneczne. Poszczególne elementy ogrzewania elektrycznego mogą zostać ze sobą połączone i zdalnie sterowane aplikacją na smartfony.

System grzewczy zasilany prądem całkowicie eliminuje konieczność budowy kominów (dom nadal musi jednak posiadać kominy wentylacyjne), a w wielu przypadkach pozwala także na rezygnację z kotłowni.

Tradycyjne ogrzewanie elektryczne ma jednak szereg wad. Największą z nich jest wysokie zużycie energii elektrycznej, której cena zapewne znacząco wzrośnie w ciągu najbliższych miesięcy. Dlatego też ten rodzaj systemu grzewczego najlepiej sprawdzi się w połączeniu z domową instalacją fotowoltaiczną o wystarczająco wysokiej mocy. Problemem mogą być też koszty, chociaż tutaj najwięcej zależeć będzie od stopnia skomplikowania oraz skomputeryzowania całej instalacji.

Pompy ciepła 

 Ostatnim prezentowanym dzisiaj systemem są pompy ciepła. To niezwykle nowoczesne urządzenia, które pobierają energię cieplną z otaczającego ich powietrza lub gruntu. Następnie ciepło przekazywane jest do domowej instalacji grzewczej, eliminując tym samym konieczność składowania materiałów opałowych.

Pompy ciepła mogą działać w pełni autonomicznie, a ich sterowanie coraz częściej odbywa się przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie. System nie emituje żadnych spalin, dlatego też do swojego działania nie wymaga ani komina, ani kotłowni. Co ciekawe, dobrej klasy pompa ciepła wraz z przystosowaną instalacją grzewczą może pomóc także w schłodzeniu wnętrza budynku w okresie letnim.